Tajniki systemów wentylacyjnych

pręt ciągniony okrągły automaty do bram przesuwnych

Podziemne systemy wentylacyjne lub po prostu wentylatory, są przyrządami ściśle przystosowanymi do dostarczania powietrza do długich kanałów kopalnianych, czy tunelowych, poprzez tak zwane wdmuchiwanie.

Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej wydajne narzędzia tego typu, to tak zwane wentylatory wysokociśnieniowe, które przeważnie posiadają już w zestawie tłumik, układ napędowy oraz konstrukcję.

Są one funkcjonalne oraz dostosowane do różnych potrzeb, ze względu między innymi na dostępność modeli o różnych średnicach i zakresach silników.

Ponadto, wentylatory wysokociśnieniowe charakteryzując się wysoką wydajnością, gdyż w ciągu jednej sekundy są w stanie wtłoczyć 200 jednostek sześciennych powietrza do tunelu/kanału.

Są one grupowane w tak zwane stacje, przy czym jedna stacja nie może być wyposażona w więcej niż 5 wentylatorów.

Opisywane systemy wentylacyjne posiadają bardzo wytrzymałą część napędową, zwaną fachowo piastą, dzięki czemu wentylatory mają możliwość skutecznego działania w długim okresie, co jest dosyć istotną i dodatnią cechą z punktu widzenia ich eksploatacji na skalę przemysłową.