Zmiękczenie wody w mieszkaniu

Problem twardej wody dotyczy przede wszystkim mieszkańców dużych miast. W sieciach wodociągowych znajduje się woda o znacznym stopniu twardości, co tylko pozornie nie ma wpływu na nasze życie. Używanie twardej wody może negatywnie odbić się na kondycji pralek automatycznych, ponieważ na grzałce osadzają się spore ilości kamienia. Aby tego uniknąć, należy od pierwszego prania stosować specjalne środki eliminujące kamień.

Nie jest to jednak likwidacja źródła problemu, jaki tkwi w samej wodzie. Co można zrobić, aby woda w mieszkaniu była bardziej miękka i tym samym przystępniejsza w użyciu? Już przedsiębiorstwa wodociągowe mogą w tym pomóc poprzez odpowiednio dobrane procesy uzdatniania i zmiękczania wody, których efekty są jednak ograniczone. Nie bez znaczenia jest także stan rur, którymi woda dostarczana jest do mieszkań. Często są one w środku pokryte grubą warstwą kamienia, który dodatkowo podnosi twardość wody.

U osób wrażliwych jej codzienne spożywanie może odbić się negatywnie na kondycji nerek. Na szczęście dziś każdy z nas może nie tylko zmiękczyć spożywaną wodę, ale też nadać jej znacznie lepsze walory smakowe i czystościowe. Umożliwiają to łatwo dostępne filtry do wody działające na zasadzie odwróconej osmozy. Specjalne urządzenie filtrujące możemy założyć bezpośrednio przy kranach i zaworach, tak aby zużywana woda od razu miała lepszą jakość.

Do picia i gotowania można natomiast używać wody filtrowanej w dzbankach z umieszczonym wkładem osmotycznym. Koszty takiego rozwiązania nie są wysokie, a rezultaty będą z czasem widoczne.