Prywatnie czy na fundusz zdrowia?

Jeżeli już musimy iść do dentysty, chcemy mieć pewność, że będzie on korzystał z najlepszych urządzeń, że będzie miał odpowiednie podejście do pacjentów, a przede wszystkim że będzie dobry w tym co robi i szybko wyleczy każdy problem. Czasami jeszcze zależy nam na tym, abyśmy byli jak najszybciej przyjęci, bo nie chcemy przez miesiąc czy dwa czekać na wizytę, kiedy może się okazać, że w tym czasie stan naszego zęba znacznie się pogorszy. Dlatego też wielu ludzi zastanawia się, czy lepiej umówić się do stomatologa prywatnie, czy jednak skorzystać z fundusu zdrowia, dzięki czemu taka wizyta nic nie będzie nas kosztowała i uda się zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Plusy i minusy wizyty na fundusz

Jeśli chodzi o umawianie się na wizytę u dentysty na fundusz zdrowia, to z pewnością do plusów należy zaliczyć to, że za taką wizytę nie będziemy musieli płacić. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy leczenie zęba nie skończy się na jednej wizycie, albo kiedy jest szczególnie kosztowne.

Wówczas możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy i wydać je na coś zupełnie innego. W przypadku podejścia do pacjenta, to możemy tutaj trafić zarówno na świetnych dentystów, jak i na takich, których powinniśmy omijać szerokim łukiem, ale tak będzie się działo praktycznie wszędzie, więc dużo będzie tutaj zależało od naszego rozeznania i wyboru. Ale za to coraz częściej gabinety stomatologów przyjmujących na kasę chorych nie odbiegają od tych, w których leczy się pacjentów prywatnie, a to oznacza, że możemy być pewni, że będziemy mogli tutaj korzystać z najlepszego sprzętu. Do minusów jakie można tutaj wymienić, z pewnością będzie się zaliczał czas oczekiwania na wizytę, czasami może on sięgać miesiąca albo i jeszcze dłużej. Jeśli chcemy iść tylko na kontrolę, to może nam to aż tak bardzo nie przeszkadzać, za to gorzej może być, jeśli okaże się, że musimy iść na wizytę natychmiast, ponieważ czujemy, że z naszym zębem dzieje się coś naprawdę niedobrego.

To może prywatnie?

Alternatywą są jeszcze wizyty prywatne, jednak tutaj musimy się nastawić na to, że będziemy musieli za każdą wizytę płacić z własnej kieszeni. Zazwyczaj będzie to w okolicach kilkuset złotych, jednak jeśli tych wizyt w krótkim czasie będzie więcej albo leczenie będzie szczególnie kosztowne, to może się okazać, że ostatecznie kwota jaką zostawimy u dentysty będzie naprawdę wysoka. Dodatkowo tutaj również możemy trafić na stomatologów z powołaniem i takich, którzy nie bardzo nadają się do wykonywania tego zawodu, a to oznacza, że przed umówieniem się na wizytę powinniśmy wszystko dokładnie sprawdzić. Na plus takich prywatnych wizyt przemawia niewątpliwie fakt, że czas oczekiwania na wizytę jest zazwyczaj bardzo krótki i nie przekracza kilku dni, więc nawet jeśli potrzebujemy pilnej pomocy, to nie będzie z tym najmniejszego problemu. Warto się zastanowić czy wolimy chodzić do stomatologa za darmo, ale mieć świadomość, że na wizytę będziemy musieli dość długo czekać.

Czy może wolimy już zapłacić, ale wiedzieć, że zostaniemy przyjęci naprawdę w bardzo krótkim czasie.