Nowoczesne lutownice przemysłowe

wiertarki udarowe napędy do bram

Lutownica jest niezbędnym narzędziem w procesie łączenia na stałe elementów będących metalami. Jest możliwie dzięki wykorzystaniu, również metalowego spoiwa o odpowiedniej temperaturze topnienia, zwanego lutem. Cały proces nazywa się zaś lutowaniem.

Możemy wyróżnić lutowanie miękkie, twarde oraz wysokotemperaturowe. Lutowanie na skalę przemysłową odnosi się najczęściej do drukowanych obwodów, obfitujących w różnorodne elementy elektroniczne, które wymagają trwałego przymocowania. Współcześnie, lutowanie odbywa się bezdotykowo, przy wykorzystaniu gorącego powietrza, lub tez promieniowania podczerwonego.

Czasami, lutowanie może się także odbywać w specjalnie do tego przystosowanych piecach. Najbardziej zaawansowane lutownice mają postać charakterystycznych stacji, noszących angielską hotair. Stosuje się w nich gorące powietrze, nad którego temperaturą czuwają nowoczesne mikroprocesory.

W tych nowoczesnych narzędziach lutowniczych, możliwa jest więc regulacja różnych parametrów, jak właśnie wspomniana temperatura, ale też czas lutowania, przepływ powietrza.