Jaki dom wybrać?

Liczba projektów domów, a także technologii, które można zastosować podczas budowy może przyprawić konsumenta o ból głowy. Generalnie jest tak, że każdy chciałby mieszkać w domu wygodnym, ładnym i praktycznym. Obiekt, który spełnia takie kryteria wcale nie musi pochłonąć wielu pieniędzy, zwłaszcza że w zasięgu ręki mamy naprawdę różnorodne rozwiązania.

Coraz więcej osób zachwala energooszczędne domy z drewna, których koszt wzniesienia jest relatywnie niski, a walory użytkowe nie ustępują domom murowanym. Na tym rzecz jasna nie koniec. W Europie całkiem dobrze przyjęły się rozwiązania zza oceanu, za którymi stoją głównie Kanadyjczycy.

To właśnie oni jako pierwsi opracowali i wypróbowali technologię budowy domów szkieletowych, która przebiega szybko i sprawnie – począwszy od wylania fundamentów aż do wykańczania wnętrz. Również w Polsce działają firmy oferujące gotowe projekty takich domów i dodatkowo wykonawstwo. Sporo pochwał zyskują także domy pasywne, które na pierwszy plan wysuwają oszczędność energii.

Sporo osób wciąż decyduje się na najbardziej tradycyjne i powszechne rozwiązania, czyli domy murowane. Ich walorem jest to, że bazują na sprawdzonych technologiach, a doświadczenia budowlańców oraz dotychczasowych inwestorów są tak bogate i tak dokładnie opisane, że w zasadzie nic nie może już zaskoczyć. Wadą takiego rozwiązania są znaczne koszty.

Domy realizowane w tej technologii należą do relatywnie drogich, co wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wyższych kredytów bankowych.